Štrajk upozorenja zaposlenih u saobraćajnom sektoru Nemačke, koji je gotovo paralisao državu, mogao bi da motiviše i druge radnike da zahtevaju usklađivanje zarada sa inflacijom, ocena je Nenada Radičevića, dopisnika RTS -a iz Nemačke.
Zbog jednodnevnog štrajka upozorenja saobraćajnog sektora, potpuno je paralisan železnički, drumski, međugradski, vazdušni i pomorski saobraćaj, a u većem broju gradova Nemačke i lokalni prevoz. Tako, danas nisu radili, ne samo štrajkači, nego ni oni koji nisu mogli da stignu do svojih radnih mesta.
Štrajk paralisao Nemačku
Štrajkuju zaposleni koji su članovi sindikata Verdi, koji je opšti i predstavlja 2,5 miliona zaposlenih, pa i one u javnom prevozu, kao i sindikat železničara EVG. Oni traže povećanje plata od 10,5 odsto. Ponuda poslodavaca je, međutim, povećanje plata od pet odsto u dve rate, uz jednokratnu isplatu po 2.500 evra bruto i nije nova.
Radičević za Sputnjik kaže da je to treća runda pregovora, jer u prethodne dve nije bilo saglasnosti. Na pitanje, šta se dešava ako do dogovora opet ne dođe, naš sagovornik objašnjava da je ovo bio tek štrajk upozorenja, a ne generalni štrajk koji znači prestanak rada do ispunjenja zahteva. Već sutra će, kako napominje, sve funkcionisati, ali je za 24. I 25. april najavljeno da bi ponovo moglo da dođe do štrajka, ukoliko sada ne dođe do dogovora.
Ova runda pregovora će trajati do srede, što znači da imaju dva dana za dogovor. Ali prosto, štrajk neće biti odmah posle ako do dogovora ne dođe, jer to ima veze sa nemačkim Zakonom o štrajku koji podrazumeva ispunjavanje određenih uslova pa i to da štrajk na vreme treba da bude prijavljen.
Nemci nisu Francuzi, ali…
Na pitanje, da li se strahuje da bi to moglo da poprimi neke masovnije proteste, je li moguće da francuski virus zahvati Nemačku, naš sagovornik ukazuje na to da Nemci uobičajeno ne štrajkuju tako lako i rado i kada su u pitanju protesti, nevezano za radnička prava, oni nisu tako brojni kao u nekim drugim državama.
„Za sada ne liči da bi moglo da dođe do agresivnih protesta kao u Francuskoj. Ono što se u nemačkim medijima pominje kao mogućnost to je da bi ovaj štrajk mogao da podstakne druge zaposlene da traže slična prava budući da su u Nemačkoj godinama poslodavci pravdali to što su vrlo škrti u davanju povećanja plata time da ona prate inflaciju koja je proteklih deceniju - dve bila minorna“, kaže naš sagovornik.
Kad je ta, gotovo nepostojeća inflacija u Nemačkoj, prošle godine skočila na dvocifren procenat, sindikati sada kažu – dobro, držimo se onda tog principa usklađivanja plata u skladu sa inflacijom i povećajte platu u tom istom iznosu koliko je rasla inflacija.
Moguće prelivanje
Zato je, kaže on, moguće da dođe do prelivanja ovog štrajka zaposlenih u saobraćajnom sektoru i na one u drugim delatnostima, budući da su troškovi života, pre svega stanovanja i hrane, struje i gasa, dramatično porasli.
izvor: sputnikportal.rs
Moskva i Minsk su se dogovorili da na teritoriji Belorusije bude raspoređeno rusko taktičko nuklearno naoružanje, izjavio je ruski predsednik Vladimir Putin. On je precizirao da će 1. jula biti završena izgradnja skladišta. Predsednik Rusije je naglasio da će to oružje biti raspoređeno bez kršenja međunarodnih obaveza. Prema njegovim rečima, ovakva odluka doneta je posle saopštenja Velike Britanije da će Kijevu slati oružje sa osiromašenim uranijumom. On je još dodao da je Belorusija odavno tražila da Rusija na njenoj teritoriji rasporedio svoje nuklearno oružje, ali je naglasio da Rusija ne predaje Belorusiji to oružje već rade isto što su godinama radile i SAD. "Mi ne predajemo oružje. I SAD svojim saveznicima ne predaju. Mi zapravo radimo isto ono što su oni radili deceniju. Oni imaju u nekim zemljama saveznike i oni tamo sprovode obuke. Mi nameravamo da radimo isto. Upravo je to i tražio Aleksandar Lukašenko", rekao je Putin.
Коментари
Постави коментар