Европска унија одустала је од уврштавања патријарха московског и целе Русије Кирила на санкциони списак због става Мађарске, јавила је агенција ДПА позивајући се на дипломатске изворе. Шеф мађарске дипломатије сматра да је искључење патријарха Кирила са санкционе листе ЕУ за Мађарску било принципијелно питање због поштовања слободе вероисповести.
Агенција није навела никакве друге детаље.
Након ове одлуке договорен је шести пакет антируских санкција који садржи постепено одустајање од испорука нафте из Русије.
Након седнице Савета Европе мађарски премијер Виктор Орбан изјавио је да је став Мађарске по питању санкција руском патријарху Кирилу одавно познат.
„Став Мађарске у вези са могућим увођењем санкција патријарху Кирилу одавно је добро познат партнерима из Европске уније... више пута је саопштаван последњих недеља. На ванредном састанку Савета Европе у понедељак-уторак нико није био против става Мађарске“, наводи се у Орбановој изјави коју је пренела агенција МТИ.
Са своје стране мађарски министар спољних послова Петер Сијарто изјавио је да је искључење патријарха Кирила са санкционе листе ЕУ за Мађарску било принципијелно питање због поштовања слободе вероисповести, то је и учињено.
„Постојао је још један важан моменат: патријарх Кирил је коначно искључен са санкционе листе. За нас је то било принципијелно питање, јер инсистирамо – као и у случају националних интереса – на слободи вероисповести. Страшно је и помислити какве би процесе узроковало укључивање лидера једне од најважнијих хришћанских цркава у Европи“, написао је Сијарто на друштвеним мрежама.
Према његовим речима, током расправе о шестом пакету европских санкција, Мађарска је морала да се суочи са мејнстримом који је захтевао да се одустане од националних интереса, истрпи лажне оптужбе многих европских политичара и новинара.
„Борили смо се дуго, али је вредело“, написао је Сијарто.
Раније је објављено да се Мађарска противи захтеву да се руски патријарх Кирил стави на списак шестог пакета санкција.
Русија је 24. фебруара започела специјалну војну операцију у Украјини. Председник Русије Владимир Путин назвао је њен циљ „заштитом људи који су већ осам година изложени геноциду од стране кијевског режима“. Како је саопштило Министарство одбране РФ, од 25. марта Оружане снаге су извршиле главне задатке прве етапе – значајно су смањиле борбени потенцијал Украјине. Како је раније наведено, главни циљ руског Министарства је ослобођење Донбаса.
Као одговор на руску специјалну војну операцију у Украјини, западне земље почеле су да уводе нове антируске санкције. Портпарол Кремља Дмитриј Песков приметио је да су то веома озбиљна ограничења, али се Русија за њих унапред припремала. Са своје стране, шеф руске дипломатије Сергеј Лавров изјавио је да су стране компаније које одбијају да послују са Русијом то учиниле под огромним притиском, али да ће Русија решити све проблеме са економијом које јој Запад ствара.
Moskva i Minsk su se dogovorili da na teritoriji Belorusije bude raspoređeno rusko taktičko nuklearno naoružanje, izjavio je ruski predsednik Vladimir Putin. On je precizirao da će 1. jula biti završena izgradnja skladišta. Predsednik Rusije je naglasio da će to oružje biti raspoređeno bez kršenja međunarodnih obaveza. Prema njegovim rečima, ovakva odluka doneta je posle saopštenja Velike Britanije da će Kijevu slati oružje sa osiromašenim uranijumom. On je još dodao da je Belorusija odavno tražila da Rusija na njenoj teritoriji rasporedio svoje nuklearno oružje, ali je naglasio da Rusija ne predaje Belorusiji to oružje već rade isto što su godinama radile i SAD. "Mi ne predajemo oružje. I SAD svojim saveznicima ne predaju. Mi zapravo radimo isto ono što su oni radili deceniju. Oni imaju u nekim zemljama saveznike i oni tamo sprovode obuke. Mi nameravamo da radimo isto. Upravo je to i tražio Aleksandar Lukašenko", rekao je Putin.
Коментари
Постави коментар