Група млађих Албанаца украла је данас и запалила заставу Србије са споменика палим борцима у српском селу Прилужје, саопштила је Канцеларија за КиМ Владе Србије.
Они су искористили ситуацију када у селу није било струје услед јаког невремена и око 16 сати упали у насеље, дошли до споменика са српском тробојком, покидали ланац и украли заставу, коју су потом запалили у улици која води ка албанском делу села.
Њихов чин приметили су мештани који су чули како певају албанске песме.
Случај је пријављен полицији која је извршила увиђај.
Реч је о још једном притиску и провокацији на рачун Срба у овој већински српској средини која има за циљ да их онеспокоји и протера са кућног прага, наводи се у саопштењу.
Канцеларија за КиМ, како се додаје, најоштрије осуђује овај вандалски чин албанских изгредника који показује да у албанском друштву нема ни трунке поштовања за вредности српског народа.
Поред кућа и храмова СПЦ који се учестало налазе на мети екстремиста, учестало се вандализују и ломе српска гробља и споменици.
Док се Срби и званични Београд труде да омогуће миран суживот српског и албанског народа у покрајини, албански представници оваквим неделима руше све мостове помирења, додаје из Канцеларије за КиМ.
„Такви чинови инспирисани су антисрпском реториком Приштине и Аљбина Куртија који жели да на КиМ нема више Срба“, додаје се.
Иако се површине под органском производњом у Србији повећавају, чине само 0,6 процената. У свету се органски производи гаје на око 1,5 одсто ораница. Домаћи произвођачи кажу да их прати много проблема. Површине под органском производњом у Србији повећане су у последњој деценији са 5.000 на 23.000 хектара. Истовремено, вредност извоза органских производа порасла је више од 15 пута. „Органских средстава за негу биљака нема толико и морамо да се оснажимо на начин како се органска производња негује кроз, рецимо, потапање коприве или других средстава које можемо наћи у околини. Да правимо своје глистњаке, да тиме хранимо биљку“, каже Катарина Милосављевић, органски произвођач са Ртња. Стефан Јовић, органски произвођач из Чуруга, каже да је највећи проблем што већина користи пестициде и хербициде и ради конвенционалну робу. Према његовим речима, веома је тешко направити органску парцелу, тешко је доћи до сировине и прерада је много скупља. „Мана је тржиште, јер су цене високе и онда људи и
Коментари
Постави коментар