„Сабор је усвојио допуне и измене Повеље о управљању Украјинском православном црквом које подразумевају потпуну независност и самосталност“, наводи се у документу, а преносе руски медији.
Такође је саопштено и да Украјинска православна црква није сагласна са ставом руског патријарха Кирила по питању специјалне операције у Украјини. Уједно је и позвала власти Украјине и Русије да наставе преговоре.
„Обраћамо се властима Украјине и Русије са молбом да се преговори наставе и да се пронађе разумне речи које би могле да зауставе крвопролиће“, додаје се.
У документу који је објавио Сабор позива се и на обнову дијалога Украјинске православне цркве и расколничке Православне цркве Украјине.
„Раскол у украјинском православљу Сабор доживљава као дубоку рану у црковном телу. Чак и у оваквим кризним тренуцима Сабор не губи наду да ће се дијалог обновити. Да би се то догодило предлажемо Православној цркви Украјине да престане да одузима храмове“, додаје се.
Иако се површине под органском производњом у Србији повећавају, чине само 0,6 процената. У свету се органски производи гаје на око 1,5 одсто ораница. Домаћи произвођачи кажу да их прати много проблема. Површине под органском производњом у Србији повећане су у последњој деценији са 5.000 на 23.000 хектара. Истовремено, вредност извоза органских производа порасла је више од 15 пута. „Органских средстава за негу биљака нема толико и морамо да се оснажимо на начин како се органска производња негује кроз, рецимо, потапање коприве или других средстава које можемо наћи у околини. Да правимо своје глистњаке, да тиме хранимо биљку“, каже Катарина Милосављевић, органски произвођач са Ртња. Стефан Јовић, органски произвођач из Чуруга, каже да је највећи проблем што већина користи пестициде и хербициде и ради конвенционалну робу. Према његовим речима, веома је тешко направити органску парцелу, тешко је доћи до сировине и прерада је много скупља. „Мана је тржиште, јер су цене високе и онда људи и
Коментари
Постави коментар