Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да је са руским председником Владимиром Путином договорио да се гасни уговор са Србијом потпише на три године, а услови су такви да ћемо имати најбољу цену гаса у Европи и сигурно снабдевање током зиме.
Вучић је рекао да је са Путином разговарао о више тема, а да је најважнија била билатерални односи, као и главни део разговора који се односио на истек гасног споразума после 10-годишњег трајања.
Договорени су главни елементи, рекао је Вучић после обиласка магацина Робних резерви у Вилиним Водама у Београду.
„Оно што смо договорили јесте да ћемо потписати уговор на три године што мислим да изузетно одговара српској страни и да ће платформа и формула коју користимо остати иста“, рекао је Вучић.
„Настављамо по истој формули, 100-процентној нафтној формули, од 310 до 408 долара за хиљаду кубних метара гаса. Али нама је потребно повећање за 800.000 кубика гаса и остаје да се преговара о цени за ту додатну количину, али за 2,2 милиона кубика ово је договорено. Само неке од земаља у савезу са Русијом могу имати нешто, али само нешто бољу цену од ове“, рекао је Вучић.
„Имате нафтну формулу и узимате цену нафте и на основу тога вам се прави цена. Плашили смо се да ћемо добити понуду 70 посто ТТФ и 30 одсто нафтна формула, а 100 одсто нафтна формула је најбоље што можемо да добијемо“, објаснио је он.
„Објаснио сам Путину да захваљујући индустријализацији земље Србији треба више гаса али о томе тек треба да разговарамо са „Гаспромом“, додао је Вучић рекавши да је Путин казао да га ако затреба додатно позове.
„Имаћемо сигурну зиму ако реализујемо све што сам договорио са председником Путином. Ако израчунате то је у овом тренутку три пута мање него што ће да плаћају сви остали у Европи а зими ће бити и 10 пута мање“, истакао је Вучић.
Вучић је изразио захвалност руским партнерима на коректности.
Пренео је да је изнео Путину и став Србије да бисмо желели што брже успостављање мира у Украјини, а да је руски председник изнео податке из свог угла
„Рекао је да постоји понуђени споразум, а који је на столу како у Москви, Кијеву, и другим центрима моћи. Неке одређене елементе сам чуо, али није нешто чиме можемо да се бавимо. Надам се да ће се мир успоставити. За све друго могу да кажем веома коректан и добар разговор“, казао је он.
Истакао је да је са Путином разговарао и о даљој изградњи складишних капацитета гаса у Србији.
Србија има свој став, важно је шта каже Вархељи
Вучић је указао да га наредних дана очекују бројни важни разговори, и да ће једино у уторак имати краћи говор у Скупштини по питању полагања заклетве, као и да ће све његово остало време бити усмерено на спољнополитичке активности и решавање набавке енергената и хране.
Вучић је, на питање шта очекује од сутрашњих разговора са европским комесаром за проширење Оливером Вархељијем и европском посланицом Виолом фон Крамон, рекао да није само питање шта ће они да траже.
Вучић је нагласио да се Србија налази на европском путу, да добро чује шта мисли фон Крамонова, и много више комесар, јер он представља извршну власт Уније.
Иако се површине под органском производњом у Србији повећавају, чине само 0,6 процената. У свету се органски производи гаје на око 1,5 одсто ораница. Домаћи произвођачи кажу да их прати много проблема. Површине под органском производњом у Србији повећане су у последњој деценији са 5.000 на 23.000 хектара. Истовремено, вредност извоза органских производа порасла је више од 15 пута. „Органских средстава за негу биљака нема толико и морамо да се оснажимо на начин како се органска производња негује кроз, рецимо, потапање коприве или других средстава које можемо наћи у околини. Да правимо своје глистњаке, да тиме хранимо биљку“, каже Катарина Милосављевић, органски произвођач са Ртња. Стефан Јовић, органски произвођач из Чуруга, каже да је највећи проблем што већина користи пестициде и хербициде и ради конвенционалну робу. Према његовим речима, веома је тешко направити органску парцелу, тешко је доћи до сировине и прерада је много скупља. „Мана је тржиште, јер су цене високе и онда људи и
Коментари
Постави коментар