Српски члан Председништва Босне и Херцеговине Милорад Додик истакао је да је река Дрина зелена гробница за више од 6.000 невиних Срба који су страдали у њеним водама бежећи од усташа у Милошевићима и Старом Броду 1942. године.
„Деценијама је скривана истина о овом страшном злочину, а то скривање и ћутање је поновни злочин и поновно убијање српских жртава. Зато ово место страдања - Стари Брод - мора бити и остати место нашег окупљања и саборности у знак поштовања према 6.000 Срба, а посебно према храбрим и пркосним српским девојкама, њих више од 320, које су бежећи пред усташком камом загрљене скочиле у хладну Дрину“, нагласио је Додик.
Поводом обележавања 80 година од монструозног злочина над 6.000 Срба у Старом Броду, Додик је изјавио Срни да српски народ не сме никада заборавити ове невине жртве и чињеницу да је некима од њих река Дрина била спас и уточиште од усташа који су брутално убијали, мучили, силовали, палили, бацали у Дрину све што им се нашло на путу, па чак и мајке са децом у наручју.
„Не смемо дозволити да поново заћутимо о нашим жртвама, јер ће потомци убица проговорити уместо нас и наших убијених предака и мењати историју, лажирати чињенице. Српске жртве у Старом Броду, њих 6.000, више се не могу сакрити, истина о њиховом страдању је изашла на видело и наша морална и света дужност и обавеза јесте да их сачувамо од заборава, као и њихову голготу коју су прошли до смртног часа“, нагласио је Додик.
Он је нагласио да су Срби кроз векове прошли страшну голготу, а најстрашнија их је задесила у 20. веку за који се може рећи да је страдалнички по српски народ.
„На нама је да чинимо оно што можемо и морамо - да негујемо културу сећања на све српске жртве и да чувамо Републику Српску која је гарант опстанка српског народа. Док имамо своју Српску, биће и нас, наших предака и наших потомака“, поручио је Додик.
Током офанзиве усташке легије Јуре Францетића мучки је убијено више од 6.000 Срба са подручја Сарајева, Сокоца, Олова, Кладња, Рогатице, Хан Пијеска и Вишеграда, који су покушали да пређу реку Дрину и потраже спас у Србији.
Најмасовније убијање је извршено 22. марта 1942. године, на православни празник Младенци, али су убијања трајала и до почетка маја.
У Старом Броду је у септембру 2019. године освештан Спомен-музеј старобродским жртвама у оквиру обележавања 77 година од страдања више од 6.000 Срба Сарајевско-романијске регије.
У Спомен-музеју постављено је 27 скулптура са 39 ликова који симболизују збег и улазак српских мајки са децом у наручју у набујалу Дрину, пренела је РТРС.
Moskva i Minsk su se dogovorili da na teritoriji Belorusije bude raspoređeno rusko taktičko nuklearno naoružanje, izjavio je ruski predsednik Vladimir Putin. On je precizirao da će 1. jula biti završena izgradnja skladišta. Predsednik Rusije je naglasio da će to oružje biti raspoređeno bez kršenja međunarodnih obaveza. Prema njegovim rečima, ovakva odluka doneta je posle saopštenja Velike Britanije da će Kijevu slati oružje sa osiromašenim uranijumom. On je još dodao da je Belorusija odavno tražila da Rusija na njenoj teritoriji rasporedio svoje nuklearno oružje, ali je naglasio da Rusija ne predaje Belorusiji to oružje već rade isto što su godinama radile i SAD. "Mi ne predajemo oružje. I SAD svojim saveznicima ne predaju. Mi zapravo radimo isto ono što su oni radili deceniju. Oni imaju u nekim zemljama saveznike i oni tamo sprovode obuke. Mi nameravamo da radimo isto. Upravo je to i tražio Aleksandar Lukašenko", rekao je Putin.
Коментари
Постави коментар