Preko okeana upravo se sprema nova mina za Rusiju i Srbiju, ovog puta preko udara na Srpsku pravoslavnu crkvu (SPC) i bratsku rusku crkvu. U toku je, naime, poseta vaseljenskog patrijarha Vartolomeja SAD, tokom koje će se sresti i sa šefom Bele kuće Džozefom Bajdenom. Kako saznaje Srpski telegraf, jedna od tema biće i suzbijanje uticaja Ruske pravoslavne crkve i drugih pravoslavnih zajednica koje se opiru planovima Vašingtona.
U sprovođenju američkih planova Vaseljenska patrijaršija ima važnu ulogu, a kako tvrde Rusi (nedavna izjava Sergeja Lavrova) vodi se rat protiv celog pravoslavlja. Kako za naš list kaže sagovornik iz jedne od američkih eparhija SPC, Vartolomejeva poseta počela je nekako ispod radara, ali ima indicija da su na dnevnom redu njegovih razgovora sa zvaničnicima SAD škakljiva pitanja.
- U sklopu svih pritisaka koji očekuju Srbiju neće izostati ni oni za koje u Vašingtonu misle da bi mogli da budu delotvorni protiv Srbije u vezi sa kosovskim pitanjem. Kako oni smatraju, pritisak na vlast može se izvršiti i preko SPC, pa će se i to naći na stolu tokom razgovora Vartolomeja i Bajdena - ocenjuje naš sagovornik.
Poznato je da je vaseljenski patrijarh priznao autokefalnost Ukrajinske crkve i da je to narušilo odnos Moskovske i Vaseljenske patrijaršije. Jasno je, ukazuju naši sagovornici, i to da patrijarh Vartolomej sprovodi plan Vašingtona, čiji je glavni cilj da se Ruska crkva odvoji od ostalih pravoslavnih crkava.
NIJE OBAVEZA
Verski analitičar Željko Injac u razgovoru za Srpski telegraf ističe da je sastanak Vartolomeja sa Bajdenom zapravo sastanak dva partijska funkcionera.
- Ako se u obzir uzmu sve okolnosti, moglo bi se reći da smo i mi na udaru geopolitičkog raslojavanja, iza kog nesumnjivo stoji Vašington. Bilo je govora da će Vaseljenska patrijaršija priznati makedonsku pravoslavnu crkvu. Ipak, ako bi se to desilo, SPC nije u obavezi da to prihvati. Što se tiče situacije u Crnoj Gori, takozvana crnogorska pravoslavna crkva nema crkvenu strukturu, već je ona samo jedna nevladina organizacija. Plan Vašingtona je svakako i da se smanji dominacija srpskog naroda na Balkanu, pa se crkveni raskol planira po principu raspada Jugoslavije - smatra Injac.
Иако се површине под органском производњом у Србији повећавају, чине само 0,6 процената. У свету се органски производи гаје на око 1,5 одсто ораница. Домаћи произвођачи кажу да их прати много проблема. Површине под органском производњом у Србији повећане су у последњој деценији са 5.000 на 23.000 хектара. Истовремено, вредност извоза органских производа порасла је више од 15 пута. „Органских средстава за негу биљака нема толико и морамо да се оснажимо на начин како се органска производња негује кроз, рецимо, потапање коприве или других средстава које можемо наћи у околини. Да правимо своје глистњаке, да тиме хранимо биљку“, каже Катарина Милосављевић, органски произвођач са Ртња. Стефан Јовић, органски произвођач из Чуруга, каже да је највећи проблем што већина користи пестициде и хербициде и ради конвенционалну робу. Према његовим речима, веома је тешко направити органску парцелу, тешко је доћи до сировине и прерада је много скупља. „Мана је тржиште, јер су цене високе и онда људи и
Коментари
Постави коментар