Najviši američki vojni oficir, general Mark Majli, govorio je o kineskom testu hipersoničnog oružja i rekao da je to vrlo značajan, ali i zabrinjavajući tehnološki događaj
Peking je ranije demantovao izveštaje o probama, insistirajući da je u pitanju testiranje svemirske letelice za višekratnu upotrebu
– Ono što smo videli bio je veoma značajan događaj testiranja hipersoničnog sistema oružja. I to je veoma zabrinjavajuće. Ne znam je li to baš trenutak kao “Sputnjik”, ali mislim da je vrlo blizu tome – izjavio je u intervjuu načelnik američkog Združenog generalštaba, misleći na trenutak kada je SSSR 1957. godine lansirao satelit “Sputnjik”, što je značilo njihovo značajno vođstvo u svemirskoj trci sa SAD, koja je obeležila to doba.
Pentagon se do sada trudio da izbegne zvanična oglašavanja oko proba koje je Peking vršio ovog leta, o čemu je prvi izvestio „Fajnenšel tajms“, iako su američki predsednik Džozef Bajden i drugi zvaničnici izrazili ranije opštu zabrinutost zbog razvoja kineskog hipersoničnog oružja.
Dva puta tokom proteklog leta kineska vojska je testirala svemirske hipersonične rakete programirane da obiđu krug oko planete pre nego što se s dodatnim ubrzanjem iz neočekivanog pravca obruše ka cilju, pisali su američki mediji.
U razgovoru s novinarom “Fajnenšel Tajmsa”, neimenovani izvor iz obaveštajne zajednice tvrdi kako je tokom prvog testiranja raketa promašila cilj za oko 40 kilometara.
Moskva i Minsk su se dogovorili da na teritoriji Belorusije bude raspoređeno rusko taktičko nuklearno naoružanje, izjavio je ruski predsednik Vladimir Putin. On je precizirao da će 1. jula biti završena izgradnja skladišta. Predsednik Rusije je naglasio da će to oružje biti raspoređeno bez kršenja međunarodnih obaveza. Prema njegovim rečima, ovakva odluka doneta je posle saopštenja Velike Britanije da će Kijevu slati oružje sa osiromašenim uranijumom. On je još dodao da je Belorusija odavno tražila da Rusija na njenoj teritoriji rasporedio svoje nuklearno oružje, ali je naglasio da Rusija ne predaje Belorusiji to oružje već rade isto što su godinama radile i SAD. "Mi ne predajemo oružje. I SAD svojim saveznicima ne predaju. Mi zapravo radimo isto ono što su oni radili deceniju. Oni imaju u nekim zemljama saveznike i oni tamo sprovode obuke. Mi nameravamo da radimo isto. Upravo je to i tražio Aleksandar Lukašenko", rekao je Putin.
Коментари
Постави коментар